همیشه داشتن یک حساب کاربر خوب در لینکدین برای آن‌دسته از دانشجویان و شاغلین که به دنیال پیشرفت در شغل و آینده خود هستند، یک گام مهم و موثر است که یتوانند قابلیت‌های فنی خودشون رو از طریق این رسانه به گوش دیگران برسونند.

از انجام پروژه‌های تحقیقاتی و دانشگاهی که انجام دادین تا توانایی‌های فنی و استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی مثل مایکروسافت آفیس (Microsft Office) و نرم‌افزارهای تخصصی دیگه  برای رسیدن به یک آینده شغلی و کاری مناسب مورد نیازه. در حال حاضر و با توجه به رشد شبکه‌های اجتماعی و استفاده واحد منابع انسانی (HR)شرکت‌ها، سازمان‌ها و کمپانی‌های  بزرگ برای یافتن نیروی کار متخصص  در لینکدین، ساختن یک پروفایل یا حساب کاربری صحیح که باعث ایجاد جذابیت بشه ، خیلی مهمه . کنفرانس بوک به عنوان بزرگترین موتور جستجوی پیشرفته کنفرانس، همایش، سمینار، وبینار و رخدادهای علمی کشور، برای آن دسته از دوستانی که مایل هستند تا یک حساب کاربری صحیح بسازند، با استفاده از منابع وبسایت Jobinja این مطالب رو برای شما گردآوری کرده است

 1. وقت کافی بگذارید برای ساختن یک حساب کاربری خوب و کامل

منابع انسانی سازمان‌ها برای استخدام نیروهای خود در لینکدین، می‌خواهند که کاملترین و بهترین سوابق کاری درج شده در لنیکدین را برای خود استخدام کنند. پس نیاز هستش که شما وقت کافی بزارید و پروفایل خودتون رو تکمیل کنید. هر بخش رو جداگانه بنویسد و تکمیل کنید و بدونید که شاید دیدن یک نکته که شما کامل کردین برای کارفرما حائز اهمیت بود و همین پروفایل کامل شما باعث جلب توجه بشه. چون شرکت‌هت به دنیال دونستن مهارت‌های شما هستند که شما چه مهارت و فنی رو بلد هستین که به کار اون سازمان بیاد  .

 1. یک لینک آدرس اختصای و شخصی برای خودتون در لینکدین بسازید

در لینکدین و معرفی خودتون نیاز هستش که حساب کاربریتون رو به دیگران معرفی کنید. آدرس لینکدین به شکل linkedin.com/username هست . پس به دنیال ساخت آدرس مناسب و ایده‌آلی برای خودتون باشید بجای اینکه در URL آدرستون از اعداد و حروف بدون معنی استفاده بشه. به طور مثال:  http://www.linkedin.com/in/alizabihi

در صفحه ویرایش پروفایل، پایین پنجره طوسی رنگی که اطلاعات اصلی را نشان می‌دهد، یک آدرس عمومی برای پروفایلتان مشخص شده است. روی دکمه ویرایش یا Edit در کنار آدرس کلیک کنید و آدرس مورد نظرتان را بنویسید و سپس این آدرس را به عنوان آدرس شخصیتان تایید کنید.

 1. عکس خوب و مناسبی انتخاب کنید

عکس پروفایل لینکدین رو  واضح، دوستانه، حرفه‌ای و انتخاب کنید. برای اینکه حس و درک مناسبی از این کار داشته باشی فقط کافیه اسم شرکت‌ها و افراد مهم در کسب و کارهای گوناگون رو ببینی تا درک مشخصی از انتخاب عکس حرفه‌ای و مناسب داشته باشی.

 1. یک عنوان شغلی مناسب و جالبی برای خودتون بکار ببرید

عنوان تخصصی شما در لینکدین لازم نیست حتما عنوان شغلی و شرکتی که در آن کار می‌کنید باشد؛ مخصوصا اگر جویای کار هستید. در حقیقت بهتر است از این فضا برای نشان دادن تخصص و ارزش پیشنهادی خود استفاده کنید.

 1. از شرح موقعیت شغلی مورد نظرتان به نفع خود استفاده کنید

شرح شغل موقعیت‌های شغلی که به دنبال آن‌ها هستید را بخوانید و با نرم‌افزارهایی مثل مایکروسافت آفیس ورد word  کلمات کلیدی‌ای که در همه آن‌ها مشترک هستند را پیدا کنید. این کلمه‌ها همان کلمه‌هایی هستند که کارفرمایی که به دنبال شخصی مثل شماست آن‌ها را جستجو می‌کند.

 1. قسمت خلاصه (Summary) را هدر ندهید

در حالت ایده‌آل خلاصه شما باید حدودا ۳ تا ۵ پاراگراف کوتاه باشد که پاراگراف میانی آن مهم‌ترین قسمت آن است. در قسمت خلاصه باید تمام اطلاعات مربوط به اهداف شغلی، مهارت‌های مهم، تخصص‌های ویژه و فهرستی از زمینه‌هایی که طی سال‌ها در آن تجربه کسب کرده‌اید را در اختیار خوانندگان قرار دهید.

 1. باصداقت از اعداد و آمار استفاده کنید

اگر جویای کار هستید می‌خواهید که تجارب گذشته و دستاوردهای خود را در رزومه‌تان نشان دهید. برای اینکار بهتر است از اعداد و نمونه‌های تحقیقاتی استفاده کنید که موفقیت شما را تایید کنند. به طور مثال آقای وین بریبارت، مشاور شبکه‌های اجتماعی، خلاصه خود را اینگونه شروع کرده:‌ «من به بیش از ۴۰۰۰۰ نفر در زمینه کسب و کار کمک کرده‌ام، از کارمندان معمولی گرفته تا مدیر عامل. یاد بگیرید چگونه از لینکدین استفاده موثر کنید.»

 1. گرم و صمیمی باشید

در قسمت خلاصه شما این فرصت را دارید تا همه چیزهای مثبت را درباره خودتان به مخاطب مورد نظرتان نشان دهید. به مخاطبین خود این فرصت را بدهید تا کمی بیشتر شما را بشناسند. تاثیر اولین برخورد بسیار مهم است. فکر میکنید اگر خلاصه شما یک متن طولانی و پیچیده باشد یا از آن بدتر به زبان سوم شخص نوشته شده باشد، تاثیر اولین برخورد در مخاطب چگونه خواهد بود؟ کسی که با چنین خلاصه‌ای برخورد کند گمان می‌کند شما فردی متظاهر هستید. مخاطب به سختی می‌تواند با شخصیت و سبک شما آشنا شود. در این قسمت بهتر است خودتان باشید. پیام اصلی خود را منتقل کنید و از شیوه‌های بازاریابی حرفه‌ای خود استفاده کنید. اما فراموش نکنید که لینکدین فضایی است که برای ایجاد ارتباطات طراحی شده است.

 1. خلاق باشید و از کلیشه‌ها دوری کنید

کلماتی مثل مسئول، خلاق، موثر، تحلیلی، استراتژیک، صبور، متخصص، سازمانی، نوآورانه چه وجه اشتراکی دارند؟ بله. این‌ها بیشترین کلمات استفاده شده در لینکدین هستند. سعی کنید خلاق باشید و از کلیشه‌ها بپرهیزید!

 1. به پروفایل لینکدین همانند یک رزومه نگاه کنید

رزومه نباید فقط فهرستی از سمت‌ها و وظایف شغلی شما باشد. در رزومه باید دستاوردهایتان را نشان دهید. پروفایل لینکدین نیز مانند یک رزومه عمل می‌کند. سعی کنید بخش تجربه (Experience) را با نقاط قوت خود پر کنید و در آن از کارهایی که انجام دادید، چگونگی انجام آن‌ها و تاثیری که با انجام آن‌ها بر دیگران گذاشته‌اید بگویید.

برای نوشتن و صحبت کردن با زبان اول شخص باشید

هنگام نوشتن رزومه نباید از زبان اول شخص استفاده کرد. اما این کار در لینکدین اشکالی ندارد. مثلا جمله ((من یک مدیر یک وبسایت پراشتیاق هستم که سرمایه‌ی 50هزار یورویی  برای اهداف خیریه در سال گذشته جمع‌آوری کردم))

 1. خیلی راحت و شخصی صحبت کنید

پروفایل لینکدین شما، رزومه‌ی شما نیست! پروفایل خود را طوری بنویسید که انگار در حال مکالمه با فردی هستید. شخصیت خود را دخیل کنید. اجازه دهید مخاطبین از ارزش‌ها و انگیزه‌های شما باخبر شوند. در بخش «معرفی خلاصه» فعالیت‌های خارج از سازمان خود را توضیح دهید. بهتر است که مخاطب پروفایل شما، شناخت خوبی از شما پیدا کند.

 1. دست‌آوردها و تجربیات خود را نشان دهید

مسئولین استخدام ساعت‌ها صرف جستجو در لینکدین برای پیدا کردن بهترین افراد می‌کنند؛ و وقتی آنها را می‌یابند، با آنها ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین با معرفی دست‌آوردهایتان در بخش معرفی خلاصه و تجربیات حرفه‌ای، لطف بزرگی به خود می‌کنید! در مورد کارهایی که انجام داده‌اید، موفقیت‌هایتان، ترفیع رتبه، و… صحبت کنید.

 1. حتی اگر شغلی ندارید، بخش شغل فعلی رو پر کنید تا خالی نباشه

اگر فقط تجربیات کاری گذشته‌تان را ثبت کرده‌اید، و در بخش شغل کنونی، چیزی وارد نکرده‌اید، احتمالا در خیلی از جستجوها دیده نمی‌شوید. چرا؟ چون خیلی از مسئولین استخدام در جستجوهایشان، از عناوین مختلف برای بخش «شغل کنونی» استفاده می‌کنند، و اگر این کار را نکنند، با لیست بی‌پایانی از افراد مواجه می‌شوند که شاید حتی ۲۰ سال پیش آن عنوان شغلی را داشته‌اند. پس خیلی ساده حتی اگر جایی شاغل نیستید، بخش شغل کنونی را با یک عنوان ساختگی مثل «تحلیل‌گر مالی (در جستجوی فرصت شغلی جدید)» پر کنید و در بخش شرکت، عبارتی شبیه «فرصت جدید» یا “New Opportunities” را وارد کنید.

 1. لینک محتوای مولتی مدیا را به معرفی خلاصه خودتون اضافه کنید

یک تصویر برابر است با هزاران کلمه، مخصوصا وقتی در مورد تخصص‌تان باشد! لینکدین به شما اجازه می‌دهد تا در بخش معرفی خلاصه‌ی پروفایل‌تان، محتوای تصویری، ویدئویی، اسلایدشو و… اضافه کنید. پس به جای اینکه فقط در مورد کارتان صحبت کنید، از آن مثال بزنید، یا کارتان را در عمل نشان دهید.

 1. لینک محتوای مولتی مدیا را به به تجربیات شخصیتون اضافه کنید

شما می‌توانید مورد قبلی را برای بخش تجربیات کاری نیز انجام دهید. پس وبسایت شرکت‌تان، نمونه‌کارها، مقالات منتشرشده و… را به تاریخچه‌ی کاری خود اضافه کنید.

 1. پروژه‌ها، فعالیت‌های داوطلبانه، و زبان‌هایی که می‌دانید را به پروفایلتان اضافه کنید

به چه زبان‌هایی مسلط هستید؟ یک مدرک مدیریت پروژه دارید؟ فعالیت‌های غیرانتفاعی داوطلبانه داشته‌اید؟ با اضافه کردن این موارد به پروفایل خود، ویژگی‌ها و تخصص‌های خاص خود را به نمایش می‌گذارید و از بقیه متمایز می‌شوید.

 1. هر ماه یک درخواست توصیه‌نامه کاری Recommendation بدهید

وقتی یکی به شما می‌گوید «کارت در این پروژه عالی بود!»، از او بخواهید تا یک توصیه‌نامه (Recommendation) برایتان در لینکدین بنویسد. اشکالی ندارد به آن فرد بگویید دوست دارید چه چیزی برای‌تان بنویسد، یا تمرکزش بر چه چیزی باشد. توصیه‌نامه‌های کلی مثل «کارش در این بخش عالی بود.» خیلی جذاب نیستند. ولی توصیه‌نامه‌های دقیقی مثل «با برنامه‌ریزی‌هایش ۵٪ به ذخایر مالی پروژه کمک کرد» بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

 1. خیلی با سیاست درخواست توصیه‌نامه (Recommendation) بدهید

متخصص لینکدین، نیکول ویلیامز، می‌گوید: «برای توصیه‌نامه‌هایتان یک برنامه‌ی استراتژیک بنویسید.»

از افراد مختلف درخواست کنید، و از آنها بخواهید تخصص‌ها و یا تجربیات مد نظرتان را در توصیه‌نامه‌هایشان برجسته کنند.

 1. اشکالی ندارد اگر یک توصیه‌نامه را حذف کنید

آیا تا به حال توصیه‌نامه‌ای دریافت کرده‌اید که قبلا درخواستی برای آن نکرده باشید یا دوست ندارید آن را در پروفایل لینکدین‌تان نمایش دهید؟ اگر توصیه‌نامه‌ای دریافت کردید که نوشتار ضعیفی دارد، و نمی‌خواهید از نویسنده‌ی آن بخواهید که آن را ویرایش کند، مشکلی نیست. خیلی راحت می‌توانید آن را در پروفایل‌تان مخفی کنید. این کار به راحتی در بخش Edit Profile امکان‌پذیر است.

 1. تاییدیه‌های تخصصی‌تان (Endorsements) را مدیریت کنید

تاییدیه‌های تخصصی یک راه عالی برای نشان دادن تخصص‌هایتان است. راه صحیح استفاده از این بخش، به‌روز نگه داشتن مهارت‌هاست. وقتی شما در مسیر شغلی خود حرکت می‌کنید و مسئولیت‌های جدیدی می‌پذیرید، تخصص‌های جدیدی نیز پیدا می‌کنید، که آنها را به پروفایل خود اضافه می‌کنید و تخصص‌های قدیمی را از آن حذف می‌کنید، و فقط آنهایی را نگه می‌دارید که می‌خواهید با آنها شناخته شوید. در این حالت، وقتی مخاطبین پروفایلتان به آن سر می‌زند، فقط مرتبط‌ترین مهارت‌ها را می‌بینید.

 1. وضعیت (Status) پروفایلتان را به‌روزرسانی کنید

درست مثل فیسبوک، می‌توانید در لینکدین هر چند بار که می‌خواهید Status خود را آپدیت کنید. Status پروفایل خود را هفته‌ای یک بار به صورت حرفه‌ای آپدیت کنید. تمام دوستان و همکاران شما آپدیت‌های شما را می‌بینند، هم در لینکدین، و هم در ایمیل‌هایی که از طرف لینکدین به صورت هفتگی دریافت می‌کنند.

 1. مقاله بنویسید

یکی از قابلیت‌های لینکدین، امکان انتشار تجربیات و ایده‌ها در قالب مقالات است. می‌توانید نظرات خود را در حوزه‌ی کاری خود منتشر کنید، در مورد پیشرفت‌های صنعت صحبت کنید، یا استعداد خود را به عنوان یک نویسنده به نمایش بگذارید. این یک راه خوب برای دیده شدن است.

 1. می‌توانید وبلاگ خود را معرفی کنید

اگر وبلاگ دارید، می‌توانید مطالب آن را به صورت منظم از طریق RSS Feed در لینکدین به اشتراک بگذارید. ابزارهای متفاوتی برای انتشار اتوماتیک پست‌های وبلاگتان در لینکدین وجود دارد، مثل Buffer.

 1. در گروه‌ها (Groups) فعال باشید

گروه‌های لینکدین منبع خوبی برای پیشرفت در جستجوی شغلی شما خواهد بود. با عضویت در گروه‌های مرتبط با کارتان نشان می‌دهید که در حوزه‌ی کاری‌تان فعال هستید، ولی از آن مهم‌تر بلافاصله با افراد مرتبط ارتباط برقرار می‌کنید و در بحث‌ها شرکت می‌کنید؛ مثل یک رویداد شبکه‌سازی آنلاین

 1. حداقل ۲۰۰ارتباط (Connection) داشته باشید

اگر در لینکدین کمتر از این تعداد ارتباط داشته باشید، به مخاطبین‌تان این سه حس را القا می‌کنید: ۱- فردی گوشه‌گیر هستید که کسی را نمی‌شناسد. ۲- نسبت به ارتباط با مردم بدبین هستید. ۳- تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی برای شما ترسناک هستند!البته ما پیشنهاد نمی‌کنیم تا مثل افراد عجیبی که بی‌نهایت ارتباط دارند رفتار کنید، ولی واقعا نیاز دارید که برای شروع حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ ارتباط در لینکدین بسازید.

 1. افرادی که نمی‌شناسید را به لیست ارتباطات خود اضافه نکنید

اگر تعداد زیادی از افراد، درخواست ارتباط شما را رد کنند، لینکدین ممکن است حساب شما را برای همیشه ببندد

 1. از آن ور بام نیوفتید!

لینکدین امکانات زیادی دارد و می‌تواند در مسیر شغلی‌ به شما کمک بسیاری کند. درست است که جزییات جذاب هستند و پروفایل شما را بهبود می‌بخشند، ولی همیشه باید حد میانه‌ای را در نظر گرفت. یک قدم به عقب بردارید، و از بیرون به پروفایل خود نگاه کنید: پروفایل شما جذاب است یا خسته‌کننده؟

 1. جستجوی شغلی‌تان را مخفی نگه دارید

خیلی از مردم نمی‌دانند لینکدین تنظیمات حریم شخصی دارد. وقتی که جایی استخدام هستید، ولی در عین حال می‌خواهید دنبال شغل جدیدی بگردید، می‌توانید این کار را مخفیانه انجام دهید. یکی از نشانه‌های اینکه شما قصد دارید یک شرکت را ترک کنید این است که به پروفایل خود می‌رسید، با مسئولین استخدام جدید ارتباط برقرار می‌کنید، یا با افراد جدیدی ارتباط برقرار می‌کنید. می‌توانید تنظیمات حریم شخصی را طوری انجام دهید که رئیس‌تان از این فعالیت‌هایتان باخبر نشود

 1. مطمئن شوید قابل پیدا شدن هستید

فراموش نکنید که آدرس ایمیل خود (یا وبلاگ، توییتر، و…) را به بخش «ارتباط» پروفایل خود اضافه کنید. بسیاری از افراد این بخش مهم از پروفایل خود را خالی رها می‌کنند

 1. با انگیزه و هیجان‌زده باشید

در انتها، افرادی که در مورد کارشان هیجان‌زده هستند، بهترین افراد برای استخدام کردن هستند، پس مطمئن شوید که پروفایل لینکدین شما، اشتیاق شما در کارتان را منعکس می‌کند. در گروه‌های مرتبط عضو شوید و فعالیت کنید. از آپدیت کردن Status خود با فعالیت‌هایتان در حوزه‌ کاری‌تان استفاده کنید. مقالات و اخبار جالب به اشتراک بگذارید. با رهبران صنعت خود ارتباط برقرار کنید. توجه‌ها را به خود جلب کنید.

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

کنفرانس بوک

کانال تلگرام کنفرانس بوک

 

دیدگاه خود را ارسال کنید...