تفاوت میان همایش، کنفرانس، سمینار، سمپوزیوم، کنگره، بحث، کارگاه، میتینگ، گردهمایی، جشنواره، جسله عمومی، فراخوان و … را همگی در محتوای این بخش از وبلاگ کنفرانس بوک مطالعه نمائید.

یک سوالی که ممکنه ذهن پژوهشگران، داشنجویان و اساتیدی که می‌خواهند برای یک کنفرانس، سمینار، همایش، گردهمایی، کارگاه، سمپوزیوم و … مقاله ارسال کنند، این موضوع است که تفاوت هر یک از این رخدادها چیست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند.

کنفرانس بوک عنوان جستجوگر پیشرفته کنفرانس با بررسی منابع گوناگون سعی در جمع‌آوری اطلاعاتی نموده است تا به تواند به بهترین شکل ممکن تفاوت هر یک از این رخدادهای علمی را بیان کند.

تفاوت همایش و کنفرانس چیست؟ سمپوزیوم چیست؟ تفاوت همایش و سمینار چیست؟ سمینار و کنگره چه تفاوتی دارند؟ کارگاه بحث یا دیسکاشن چیست ؟  ایونت (Event) یا رخداد علمی چیست؟ و کنوانسیون چیست و چه معنا و کاربردی دارد؟

این روزها کارگاه‌های بسیاری هستند که با تبلیغات گسترده و متنوع خود از طریق وبسایت‌هایی تحت عنوان  معرفی رخدادهای علمی، شروع به دریافت هزینه‌های گزافی از کاربران برای گردهمایی‌های خود کرده. کاربرانی که از طریق این وبسایت‌‌ها برای همایش‌هایی همچون استارتاپ ویکند، کارگاه ثروت و… رفته‌اند و در نهایت مورد عنایت صحبت‌های پوچ به‌اصطلاح اساتیدی قرار گرفته‌اند که با باز کردن دکانی به اسم رخداد علمی ، سعی در سوء استفاده از دانشجویان و افرادی هستند که به طریقی می‌خواهند در این رخدادها شرکت کنند و آینده خود را بسازند.

بهترین مثال اینگونه است که شما صاحب یک شغل یا مغازه هستید که یک بازاریاب به سراغ شما می آید و سعی در فروختن محصول یا خدماتی بی‌کیفیت و یا بدون کاربرد است! شما ممکن است این محصول یا خدمات را خریداری کنید و یا ممکن است خریداری نکنید. اما به  هر حال هیچ هزینه‌ای برای محصول معرفی شده نمی‌کنید و هزینه‌ای برای شنیدن ویژگی‌های این محصول نمی‌کنید، اما در رخدادهای به‌اصطلاح علمی بی کیفیت که هیچ اثری از علم ندارند، به بهانه معرفی سرویس‌های خود، مبلغ گزافی را به عنوان ورودیه می‌گیرند و شما با پرداخت این هزینه وارد سیکلی می شوید که پول خود را داده‌اید که یک سری پاور پوینت و ارائه‌های در سطح ابتدایی که جنبه اطلاعات عمومی را دارد برای شما ارائه دهند و در آخر با یک کیک و چای ساده ، شروع به معرفی و فروختن محصولات خود بکنند. در وسط این ارائه، استارت آپ ویکند و هر شبه سخنرانی دیگری اسم این دور همی را کنفرانس، همایش و … می‌گذارند. البته در کنار این ممکن است چشم داشت بیشتری داشته باشند و هزینه‌های بیشتری برای ورک شاپ‌های انتهایی از شما دریافت کنند که با صحبت و پرداخت نصف این هزینه به یک آموزشگاه علمی، یک مدرک پایان دوره برای شما در نظر بگیرند. یک نکته حائز اهمیت این است که هیچ کدام از این افراد صاحب یک استارت‌آپ نیستند و یا در صورت صاحب استارت‌آپ بودن که در بهترین حالت کپی یک سرویس موفق در یک جای دنیا است از طرف یکی از چند شرکت بزرگ خصولتی و یا خصوصی این حوزه پشتیبانی می شود. صحبت را طولانی نکنیم و تفاوت هر یک از رخدادهای زیر را بدانیم که هریک از کلمات کلیدی زیر به طور دقیق می‌بایستی بیانگر چه موضعات و نکاتی باشند:

 • همایش چیست؟

(Conferences) همایش یک رویداد است  که جنبه تخصصی دارد که مهمان‌های آن معمولا در سطح بالای علمی جامعه قرار دارند. همایشی مشارکت‌جویانه که برای بحث، حقیقت‌یابی، حل مشکل و مشاوره تشکیل می‌شود.  تفاوت میان همایش و کنگره در این است که  کنگره و کنفرانس معمولاً در مقیاسی کوچکتر اما از ویژگی بالاتری برخوردار است و در نتیجه تبادل اطلاعات راحت‌تر انجام می‌شود. با توجه به اینکه کنفرانس به‌طور ذاتی محدودیت زمانی ندارد  و می‌تواند طولانی و یا کوتاه باشد ، اما به طور معمول دارای دوره زمانی کوتاه و اهداف مشخصی است.

 • کنفرانس چیست؟

(Conference) کنفرانس به همایشی مطلق می‌شود که افراد مطالب و دست‌آوردهای علمی خود را برای دیگر محقیقین و پژوهشگران بیان و معرفی می‌کنند. از نگاه دیگر، اجتماع و انجمن عده معدودی از پژوهشگران و محققین برای بحث در مسائل سياسی ،‌اجتماعی و فنی است. از نظر اندازه، کنفرانس کوچکتر از کنگره است و کنگره را می‌توانیم بزرگتر از کنفرانس در نظر بگیریم. همچنین به‌طور ضمنی، به اجتماع گروهی از متخصصان فن و حرفه  در جهت بحث و گفتگو در باب مسائل فنی گفته شده و يا اجتماع جمع و گروهی از سیاسیون، وزرای کابینه دولت و رئیس دولت یا رئیس جمهوری به منظور حل يک مسئله سياسی داخلی و بين المللی، کنفرانس نيز اطلاق می‌شود .

 • سمینار چیست؟

(Seminar)  زمانیکه گروه و دسته‌ای از دانشجویان در یک رشته خاص (رشته و گرایش خاص) و تحت نظر یک استاد مشخص، به تحقیق و تفحص در آن رشته و گرایش خاص و به‌دنبال تحقیق در رابطه با موضوعی خاص باشند سمینار می گویند . همچنین ترتیبی داده شود که هر یک از افراد، تحقیقات خود را طی یک سخنرانی برای دیگر دوستان و اعضا معرفی کنند. 

در تعریف دیگر سمینار می‎توانیم  سمینار را به گونه‌ای دیگر تعریف کنیم،  سمینار ،‌ یک اطلاق است که دانشجويان در آن گرد هم می‌آيند و به تشريح یک موضوع خاص می‌پردازند. در کشور ما واژه “همايش” جايگزين سمينار شده است که دو کلمه همایش و سمینار با یکدیگر تفاوت‌های بسیار دارند که در تعاریف هر یک به آن اشاره شده، اما ديده می‌شود بسياری از مجامع با اهداف متفاوت از معنی ، با عنوان “همايش ” برگزار می‌گردند .

 • کنگره چیست؟

(Congress) کنگره در 2 حالت علنی و غیر علنی می تواند برگزار باشد. کنگره به طور کلی یک مجمع علمی یا سیاسی است که افراد این مجمع یک جلسه تشکیل می‌دهند و می توانند این جلسه را بصورت علنی یا غیر علنی برگزار کنند. ریشه کلمه کنگره به زبان فرانسه بر می‌گردد که وارد زبان فارسی شده است و به معنی این است که  اجتماع و انجمني از آگاهان، ‌صاحبنظران و دانشمندان براي بحث و گفتگو پيرامون مسايل سياسي، ‌علمي، ‌هنري و نظیر آن . همچنين به مجمعي که از سران دول (دولت‌ها) ، نمايندگان کشورها يا دانشمندان تشکيل مي شود تا در باب مسايل سياسي ،‌اقتصادي و علمي بحث کنند ، کنگره گفته می شود.

 • بحث چیست؟

(Discussion) دیسکاشن یا بحث یک مذاکره و بحث جدی گروهی را دیسکاشن گویند. درمواردی به سخنرانی رسمی نیز دیسکاشن اطلاق می شود. این نوع بحث معمولاً به صورت فعال و طولانی است و حول محور موضوعی خاص صورت می گیرد. هدف از دیسکاشن پیروزی یک طرف نیست بلکه پیشرفت در موضوع بحث و روشنگری مورد نظر است.

 • جلسه عمومی چیست؟

(Convocation) جلساتی که برای مشاوره، کمیسیون و یا جشن، خصوصاً با مشارکت گروهی از اعضای یک دانشگاه یا انجمن تشکیل می شود. گاه این نوع جلسات برای اعطای مدرک برگزار می شود. هنوز عناوین بسیار دیگری وجود دارد که به دلیل عدم کاربرد عمومی، علاقمندان می توانند خود در مورد آنها تحقیق کنند.

 • فراخوان چیست؟

(Recall) جلسه و یا دعوت به یک چیز خاص گردهمایی: جلسه گروهی افرادی که در یک مجموعه هستند یا هم رشته هستند.

 • سمپوزيوم چیست؟

(Symposium) باطلاق می‌شود به جمعی که هدف آن بحث در خصوص مباحثی در رابطه و راستای فلسفه و مباحث علمی باشد و يا به جمعی که در اشخاص گوناگون و با نظریه‌های مختلف در آن مجمع  راجع به یک موضوع واحد، اقدام به ارائه مقالات و دست آوردهای علمی خود می‌کنند. مثال‌هایی در این رابطه مانند سمپوزيوم نفت يا سمپوزيوم حکمت و سمپوزیوم  فلسفه و نظاير آن نام برد.  اما یک نکته مهم در رابطه با سمپوزیم عنصر اصلی، واحد بودن موضوع آن است . 

 • گردهمایی چیست؟

(Gathering) گردهمايي ،‌اجتماع کردن براي بحث و گفتگو پيرامون موضوعي که اصلا” جنبه علمي تحقيقاتي نداشته باشد . مجمعي است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زواياي مختلف مورد بحث و بررسي قرار دهند. مثل حضور استانداران ، يا مديران کل واحدهاي يک سازمان و يا مسئولان انجمن هاي صنفي و تخصصي و نظاير آن …. در گردهم آيي سخراني و يا مقالات تخصصي ارائه نمي گردد .

 • میتینگ چیست؟

(Meeting) میتینگ به هرگونه تجمعی که  بیش از ۱۵ نفر باشند و در یک مکان تجاری برگزار شود میتینگ meeting  می‌گویند. میتینگ  شامل کنوانسیون، کنگره‌، کنفرانس، سمینار، کارگاه، سمپوزیوم می‌گردد که مردم را برای یک هدف مشترک یعنی تبادل اطلاعات گرد هم می‌اورد.

 • کارگاه چیست؟

(Workshop) نوعی سمینار با تمرکز و تاکید بر بحث آزاد، تبادل ایده‌ها،‌ نمایش روش‌های به‌کارگیری عملی مهارت‌ها و اصول است. همچنین به گردهم‌آیی چندین نفر برای بحث عمیق و شدید درباره موضوعی خاص نیز اطلاق می‌شود.

 • کنوانسیون چیست؟

(Convention) کنوانسیون را می‌توان با عنوان همایش ملی یا بین‌المللی تشکیلات و دوایر بازرگانی، با هدف بحث یا ارائه نمایشگاه‌های تجاری نامید.  همچنین کنوانسیون به همایش عمومی و رسمی تشکیلات قانون‌گذاری، گروه‌های اجتماعی و اقتصادی نیز اطلاق می‌شود که به منظور فراهم آوردن اطلاعات در یک موقعیت خاص تشکیل می‌شود.

 • جشنواره چیست؟

(Festival) جشنواره یا فستیوال به برنامه‌های با تم شادمانی و سرور در مناسبت‌های مذهبی یا غیر مذهبی، آئینی و دینی و یا غیر دینی و گاه فرهنگی  برپا شود. این نوع جشن اغلب با وجود نمایشگاهی همراه است که در آن نمایشگاه برخی اقلام و یا محصولات معرفی و یا بفروش می‌رسند.  همچنین در جشنواره  ممکن است مسابقاتی برگزار شود  و جوایزی به برندگان تعلق گیرد.

در این مطلب، 13 عنوان که برای رخدادهای علمیدر نظر گرفته می‌شود را توضیح دادیم که به توانیم در برگزاری هر یک از این رخدادها، ابتدا عنوان مناسبی را در نظر بگیریم. در این مطلب از منابع گوناگونی مانند لینکدین و .. استفاده شد که از یکایک این عزیزان ممنون هستیم.  برای همراهی ما می توانیداز طریق کانال تلگرام و اینستاگرام کنفرانس بوک، به جدیترین اطلاعات دسترسی داشته باشید.

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

کنفرانس بوک

کانال تلگرام کنفرانس بوک

 

دیدگاه خود را ارسال کنید...