کنفرانس های نامعتبر

همایش ها و کنفرانس های نامعتبر علمی را بشناسیم

این سوال ممکن است همیشه برای شما پیش آمده باشد که آیا کنفرانس، همایش …. که می‌خواهم انتخاب کنم آیا انتخابی صحیح است؟ آیا این کنفرانس و همایش دارای درجه علمی معتبری است؟

برای اینکه درباره اعتبار همایش‌های علمی داخلی تصمیم بگیرید، می‌توانید این معیارها را در نظر گرفت:

1- نهاد علمی اداره‌کننده کنفرانس:

دبیرخانه کنفرانس‌های علمی معتبر غالبا توسط دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها یا انجمن‌های علمی اداره می‌شود و این رویدادها در تقویم پژوهشی این مراکز علمی ثبت می‌شوند.

2- شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی

اکثر افرادی که در شورای سیاست‌گذاری یا کمیته علمی کنفرانس‌های معتبر عضویت دارند، به عنوان هیئت علمی یا عضو وابسته به یک نهاد علمی اشتهار دارند.

3-گستره موضوعی کنفرانس:

دنیای علم در حال تخصصی شدن است، اما اگر نگاهی به محورهای موضوعی برخی از کنفرانس‌های داخلی بیاندازید متوجه می‌شوید گویا این مسئله هنوز برای ایران مصداق نیافته است.

4-ژورنال‌های همکار:

برخی از کنفرانس‌ها مقالات برتر هر دوره را در یک نشریه علمی چاپ می‌کنند. تعدادی از کنفرانس‌های معتبر داخلی با نشریات علمی پژوهشی مصوب وزارت علوم همکاری دارند و بررسی اعتبار این نشریات کار ساده‌ای است.

5- سابقه کنفرانس:

کنفرانس‌های معتبر معمولا در اولین دوره متوقف نمی‌شوند! تداوم کنفرانس ضمن اینکه معیار خوبی از اقبال مخاطبان است، می‌تواند به شما در بررسی و مقایسه روند رشد کیفی محتوای کنفرانس کمک کند.

6 – نمایه بودن کنفرانس در ISC

نمایه بودن کنفرانس در  ISCنیز به عنوان یک معیار برای اعتبار کنفرانس های داخلی می باشد .

لیست بسیاری از کنفرانس های نمایه شده در isc را  می توانید از طریق لینک زیر مشاهده کنید:

http://conferencebook.ir/c/i?k=&t=96

 


کنفرانس بوک

کانال تلگرام کنفرانس بوک

دیدگاه خود را ارسال کنید...