نحوه ارسال مقاله براي مجلات بين المللی

به‌طور معمول ارسال مقاله برای  مجلات خارجی به سه روش زیر است:

  • ازطريق سيستم آنلاين
  • از طريق ايميل به سردبير
  • از طريق سايت مجله
در حال حاضر بيشتر مجلات بين‌المللی معتبر از سيستم آنلاين ارسال مقاله استفاده می‌كنند.
موسسه ISI تحت برند ScholarOne خدمات دريافت مقاله از محقق و تحويل آن به دفتر مجله را انجام می‌دهد. این موسسه مبلغ 300دلار را مابه ازای تحويل دادن هر 100 مقاله در سال،برای تحویل و دریافت 200 مقاله مبلغ 3000 دلار دريافت می‌كند. با این روش که پس از ورود به وبسایت و ساخت حساب کاربری  (لاگین از طریق gmailو …نیز امکان پذیر است ) و ایجاد رمز عبور می‌توانید استفاده نمایید. اما دقت نمایید که برای هر مجله نام كاربری می‌بایستی رمزعبور جداگانه‌ای برای خود تعریف نمایید. برای ورود به این وبسایت کلیک کنید

به جای علامت سوال‌ها، نام اختصاری يا چند كاراكتر ديگر كه به مجله مربوط می‌شود قرار می‌دهند.

مثال:

Journal of Service Management:

http://mc.manuscriptcentral.com/josm

http://mc.manuscriptcentral.com/rpxm

موسسه Elsevier هم مدل و روش خاص خودش رو برای این موضوع داره! برای ارسال مقاله به هر یک از این وبسایت‌ها نیازی به گوگل کردن و سرچ و جستجو نیست، زیرا هر وبسایت، روش و فرآیند ارسال مقاله را برای شما توضیح داده است. به‌طور مثال در مجله الزویر که یکی از معتبرترین این منابع اطلاعاتی است را می‌توانید از با کلیک کردن بر روی مثال، مشاهده نمایید   Energy Policy

در هر دو سيستم، هم نام مجله مشخص شده و هم نام انتشاراتی را كه قرار است مجله را چاپ كند. اين سيستم تنها رابطی است میان دفتر مجله و محققی که این مطالب را گردآوری نموده است. زمانیکه مجله آماده برای چاپ شده باشد،  آن‌را به انتشارات تحويل می‌دهند.

ارسال از طریق سرویس آنلاین نیز بدین صورت است که زمانیکه شما وارد وبسایت می‌شوید، گزینه Submit a New Manuscript را انتخاب می‌کنید.

از اين پس، 6 مرحله  (ممكن است در برخی موارد بیشتر از 6 مرحله باشد)  را بايد طی كنيد.

  • برای مرحله اول، نوع مقاله را انتخاب می‌کنید:

  • در مرحله دوم، عنوان مقاله را وارد کنید:

در مرحله سوم، مولفين را به ترتيب حروف وارد کرده و در اين مرحله اگر شما Corresponding Author نباشيد، كل اطلاعات به حساب كاربري فردی كه به‌عنوان مولف مسئول تعريف كرده‌ايد منتقل می‌شود و شما ديگر نمی‌توانيد ادامه دهيد. وقتي كه اطلاعات ساير مولفين را وارد كرديد، سيستم به صورت خود كار برای تمام مولفين یک حساب كاربری باز می‌کند اطلاع رسانی به آنها از طریق ایمیل وارد شده صورت می‌گیرد.

بعد چكيده را وارد می‌كنيد. مجلاتی كه توسط امرالد چاپ می‌شوند، از شما می‌خواهد كه چكيده را بصورت ساختار يافته و جدا جدا وارد كنيد.

در گام بعدی چندين گزينه را بايد علامت بزنيد، مبنی بر اينكه اين مقاله قبلا براي جای ديگری ارسال نشده است و توضيحات اضافی كه می‌خواهيد مطرح كنيد در قالب Cover Letter. در گام پنجم فايل ها را بايد Upload كنيد. شكل ها و نمودار ها بايد جدا باشند اما در متن بايد مشخص كرده باشيد مثال Insert Fig 1 here. در فايل اصلي كه قرار است داوري شود به هيچ عنوان از مولفين نبايد اطلاعاتی باشد يا در متن اشاره‌ای به آن شده باشد كه مشخص شود مولفين چه كساني هستند (با عنوان Manuscript without Author Information). چون داوري بدون نام انجام مي شود. نام مولفين و ارتباط سازماني آنها (Affiliation) در فايل جداگانه اي بعنوان Title Page مي آيد. معمولا فايل اصلي بايد با حاشيه زياد (مثلا 3cm) و با فاصله خطوط زياد (Double Space) باشد. يك فايل هم تهيه كنيد كه تمام اطلاعات مولف، متن مقاله، شكل ها و نمودارها در آن باشد. نام اين فايل را Manuscript with Author Information بگذاريد و با عنوان Supplementary Information بارگذاري كنيد.

وقتیكه تمام فايل‌ها بارگذاری شد، به گام (Step) آخر برويد که در آن گزینه زیر در منوی اصلی فعال می شود:

Submissions Waiting for Author’s Approval

و گزينه پيش روي شما است، يكيپي دی اف  و ديگري اچ تی ام ال  كه اگر هر كدام را بزنيد، يك فايل PDF يا  html از تمام چيزهايي را كه بارگذاري كرده ايد به شما نشان مي دهد. وقتي كه pdf مقاله را تاييد كرديد، گزينه Submit فعال مي شود. تا اين مرحله هر كاري كا انجام داده ايد در تمام مراحل 6 گانه، فقط اطلاعات در سيستم ذخيره می‌شوند و به دفتر مجله ارسال نمی‌شوند، يعنی شما می‌توانيد Logout كنيد و در زمان ديگری برگرديد و به كارتان ادامه دهيد. اين چيز خوبی است، يك مقاله درپيت از يك جايی پيدا كنيد و دقيقا توی فرمتی كه در Author’s Guideline گفته در بياوريد؛ يعني حاشيه‌اش را زياد كنيد، شكل‌ها و نمودار‌هايش را جا نماييد و نام مولفين را در فايل جداگانه‌ای بياوريد. بعد بصورت تمرينی همه اينها را وارد كنيد، اما در مرحله ششم، گزينه Submit را كليك نكنيد. بعد به منوي اصلي بازگرديد (Author Dashboard) و كل مقاله را حذف Delete كنيد.

برگرديم به ادامه Submission، خلاصه در گام ششم وقتي كه Submit را كليك كرديد مقاله به دفتر مجله ارسال مي شود و شما ديگر نمي توانيد تغيير ديگري در مقاله بدهيد. از اين به بعد، هر بار مي توانيد به سايت مراجعه كرده و وضعيت مقاله را ببينيد.

  • معمولا اين مراحل را طي مي كند:

1.     Awaiting Editorial Office Check

2.     With Editor

3.     Under Review

4.     Accept، Reject، Major Revision و Minor Revision.

ولي شما منتظر همون Reject باشيد. چون اين يك چيز عادي است در مقاله نوشتن و معمولا هم به دليل انتخاب مجله نامناسب اتفاق مي افته. اگه پذيرش هم گرفت، چه بهتر.

۲. روش دوم :  ارسال، ایمیل مستقیم به سردبیر است؛ یعنی بعضي از مجلات یک ايميل مشخص مي كنند كه بايد مقاله را ضميمه كرده و به آن ايميل بفرستيد. نامه اي محترمانه در متن ايميل بنويسيد بعد بفرستيد. دفتر مجله به شما پاسخ می‌دهد كه در آن ايميل كد مقاله شما را نيز می‌فرستد. بعد از حدود دو ماه دوباره ايميل بزيد و كد مقاله را هم حتما در ايميل ذکر شود.

۳. روش سوم: در موارد نادري هم دفتر مجله يك قسمت در سايت قرار می‌دهد كه رويش نوشته Browse  و يك قسمت ديگر هم Submit. وقتی Browse  را كليك كنيد بعدش هم سابميت را بزنيد مقاله به دفتر نشريه ارسال مي شود، بدون اينكه اثری ار مقاله در سايت باشد يا چيزی به شما ايميل كنند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

کنفرانس بوک

کانال تلگرام کنفرانس بوک

دیدگاه خود را ارسال کنید...