21 قدم برای مهاجرت تحصیلی 

مهاجرت تحصیلی، رفتن، نرفتن، خوب، بد

قسمت اول

کنفرانس بوک ، جستجوگر پیشرفته کنفرانس،برترین وبسایت نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 95 از نگاه داوران جشنواره در بخش اطلاع رسانی رویدادها


چندین و چند سال هست که  ایرانی‌های بی‌شماری میل به درس خوندن ، تحصیل، ادامه تحصیل و تحقیق در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور هستند.  این روزها اخبار رو که بررسی کنید متوجه می‌شوید که تعداد بیشماری از ایرانیان پذیرش ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی را می‌گیرند.  دانشجویان و محققان ایرانی با سابقه خوب و درخشانی که از خودشون به جا گذاشتن، باعث شدن تا دانشگاه‌های غربی به ویژه در آمریکای شمالی و اروپا، همیشه دانشجویان ایرانی رو مورد توجه قرار بدهند . به طور مثال در تعدادی از دانشگاه‌ها مانند  MIT (ماساچوست) در آمریکا ، چالمرز در سوئد، استانفورد، پنسیلوانیا، ، برکلی و ام آی تی آمریکا، دانشجویان ایرانیان رو در گروه  برترین محققان و پژوهشگران خارجی که مشغول  تحصیل هستند، قرار بدهد.

موفقیت‌های علمی و دستاوردهای تحقیقاتی جالب توجه دانشجویان ایرانی در 50 الی 60 اخیر، باعث شده تا مراکز علمی اروپا و آمریکا، به ایرانیان با استعداد، نگاه خاصی داشته باشند و سالانه هزاران دانشجوی ایرانی در مراکز خود پذیرش کنند

آمار رسمی نشان می‌دهد که امروزه بیش از ۱ درصد تولید علم جهان را در اختیار ایرانیان است  و در برخی از صنایع مانند  ساخت موشک، صنایع پتروشیمی و صنایع هسته‌ای، در فهرست ۵ یا ۱۰ کشور دارنده تکنولوژی برتر قرار بگیرد.

انتخاب کشور مورد نظر برای ادامه تحصیل، رشته و دانشگاه، مسائل مهمی هستند که همواره سوال اصلی افراد علاقمند به تحصیل یا ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار می‌گیرد. این افراد  نمی‌دانند که چگونه باید در فرآیند اقدام برای کسب پذیرش تحصیلی ،اقدام خوبی داشته باشند تا برای گرفتن پذیرش شانس بیشتری داشت و اینکه چگونه  برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی اقدام کرد که هزینه‌ی اقامت در خارج از وطن را به طرز چشم‌گیری کم بکنند. یا اینکه اقامت در هر کشور ،آن‌ها را بال چه مسائلی روبرو می‌کند و چه منابع اطلاعاتی در اختیار دارند.

از مدرک آیلتس گرفتن تا ارسال مدارک تحصیلی، حکم‌های قهرمانی و گواهینامه‌‌ دوره‌های گذرانده شده تا  انتخاب دانشگاه و پذیرش و بورسیه، آن هم به تفکیک کشورهای مختلف جهان را باید دانست تا بتوان یک مهاجرت تحصیلی صحیح و بدون دغدغه را شروع کرد.

(با کنفرانس بوک، هوشمندانه‌ترین و حرفه‌ای‌ترین روش جستجوی کنفرانس، همایش، سمینار و … را تجربه کنید)

1- اولین قدم، قدم اول برای مهاجرت تحصیلی؟؟؟

اولین قدم : هدف من از ادامه تحصیل چیست؟ هدف من از ادامه تحصیل در خارج از کشور چیست؟ هدف از مهاجرت برای ادامه تحصیل چیست؟

هر 3 سوال مطح شده همگی یک سوال هستند که پیش از اقدام کردن برای پذیرش تحصیلی و بورس،  باید به این سوال مهم جواب بدهم که چرا قصد ادامه تحصیل دارم؟ آیا قصد من برای پذیرش ،تنها گرفتن ویزا هست؟  آیا قصد من برای ادامه تحصیل، تنها مهاجرت هست؟ یا اینکه  قصد من گرفتن اقامت دائم در کشور مقصد هست؟ یا  می‌خواهم از پذیرش تحصیلی به عنوان یک فرصت برای اشتغال‌زایی در آن کشور استفاده کنم؟ اینها نمونه پرسش هایی هست که برای خیلیها پیش اومده و میاد.

جواب دادن به هر کدوم از این سوال‌ها، روش ، فرآیند و برنامه خاص خودش را داره. به طور مثال اگه قصد گرفتن ویزای شینگن دارید ، می‎تونید به جای اقدام کردن برای پذیرش تحصیلی در بهترین کشورهای اروپایی ، کشورهای سطح پایئین‌تری مثل  مجارستان ، لهستان یا حتی بلاروس، برای گرفتن پذیرش و ویزا اقدام کنید. اگر قصد شما از پذیرش گرفتن مهاجرت هست، باید به این موضوع توجه کنید که هر کشوری در دنیا، برای مهاجرت، قوانین خاص خودش را دارد و همه کشورها مانند کانادا، استرالیا، نیوزلند و آمریکا، مهاجر پذیر نیستند و برخی مانند سوئد و نروژ و آلمان، پناهنده پذیر هستند و اگر قصد اقامت در آن جا را دارید، باید اول کار حرفه ای برای خود دست و پا کنید.

در هر صورت، قبل از گرفتن پذیرش تحصیلی، برنامه خودتون رو  حداقل تا چندین سال آینده ( پنج سال)  مشخص کنید و هدف‌گذاری کنید که چه برنامه‌ای دارید یا می‌خواهید داشته باشید. این مشخص کردن و ترسیم کردن هدف رو می‌بایستی حتما حتما مکتوب کنید و بنویسید که برنامه شما از این کار چیست؟  (این یک اصل مهم و غیر قابل انکار هست) حتی اگر رویایی هم هست این کار رو بکنید زیرا مهم مکتوب شدن برنامه در این قدم است . شما می‌توانید به قسمت های کوچک‌تری تقسیمش کنید و برای اون ، دنبال راه حل باشید. هر مشکلی یه راه‌حلی داره.  احتمال رسیدن به هدف تحصیلی بیش‌تر می‌شود. در این راه نیاز به صبور بودن هست ، صبور بودن یعنی اینکه دست به هر کاری برای  برای اقامت و تحصیل و مهاجرت و این صحبت‌ها نزنید.

گاهی اوقات 2 یا 3 سال صبر کردن برای رسیدن به  یک پذیرش خوب در کیک کشور خوب  به جای اینکه تن به پذیرش هر کشوری داد برای ویرایش اقدام کرد، جواب بهتری دارد. همیشه هدف از برنامه تحصیلی را مشخص کنید و با مشاوری که در این زمینه تخصص دارد مشاوره کنید.  این که در عصر ارتباطات و اطلاعات که هرآنچه که شما نیاز دارید در دسترس شما قرار می‌گیرد، قابل قبول نیست که مسیر خود را با اطلاعات ضعیف و غیر شفاف دنبا دنبال کنید. پس قدم اول، جواب دادن به این پرسش است که هدف از تحصیل و ادامه تحصیل چیست؟  بطور مثال فردی که فوق‌لیسانس می‌خواهد بگیرد و برگردد و در زمینه‌ای تخصصی مشغول بکار شود، به دنبال ویزای کشور خاص و مهاجرت نیست. یا اگر فردی دیگر به‌دنبال مهاجرت و اقامت باشد، دنبال سوپروایزر و رشته خیلی خاص در یک کشور خاص در دنیا نمی‌تواند باشد .

2- دومین قدم، رشته تحصیلی بر کشور مقصد اولویت دارد؟ یا کشور بر رشته تحصیلی؟

برای بسیاری رفتن به کشوری که از نظر آن ها خیلی خفن، لوکس و پیشرفته هست، از یک رشته فوق العاده خوب اولویت بیش‌تری دارد. برای یکسری دیگر کشور مقصد در برابر ارزش و کارایی رشته‌ای که تحصیل می‌کنند، چندان مهم نیست.  به طور مثال شخصی که در پی تحصیل در رشته‌های مربوط به مدیریت در آمریکا ، فرانسه و نروژ و حتی قطر  اولویت بیشتری برای تحصیل دارد تا مجارستان و یونان و اسپانیا که شاید کشورهای ارزانتر و زیباتری برای زندگی کردن و درس خواندن باشد. فردی که مسلط به زبان ایتالیایی یا اسپانیایی هست، اولین و آخرین انتخابش می‌بایستی اسپانیا و سوئیس باشد  و بهترین رشته ها در فنلاند، نباید برای او جذاب باشد. وقتی بین کشور و رشته تحصیلی، اولویت خود را مشخص کنید، کار خیلی راحت تر می‌شود. انتخاب کردن مابین رشته تحصیلی و کشور مقصد در اولین قدم شاید راحت باشد اما مشورت کردن با افرادی‌که تجربه دارند و  بزرگان این کار، شما را به این درک می‌رساند که این کار به هیچ عنوان انتخاب ساده‌ای نیست. چون اهداف آدم‌ها با همدیگر متفاوت هست، پس به طور حتم  نظرات  مختلف و گزینه های متفاوتی خواهند داشت. باید توجه کنیم که هر اندازه به‌توان با فعالان این حوزه بحث و گفتمان کرد،  سهولت در انتخاب را برای شما در پی خواهد داشت. (کنفرانس بوک جستجوگر پیشرفته کنفرانس)

3- سومین قدم، رشته تحصیلی بر دانشگاه ارجعیت دارد ؟ یا دانشگاه بر رشته تحصیلی؟

بعد از اینکه به اطمینان رسیدید که بین کشور و رشته تحصیلی کدام را انتخاب می کنید باید یک نکته دیگر را برای خود مشخص بکنید که آیا کشور  تحصیل کردن در یک دانشگاه خاص مهم است یا تحصیل در یک رشته خاص؟ وقتی که برای شما تحصیل در یک رشته خاص مهم  باشد و خیلی دانشگاه خاصی در کشور مقصد در دستور کار نباشد، انتخاب بین این دو کار چندان سختی نیست ، اما سختی کار آنجاست که  رشته‌های دانشگاهی، در دانشگاه های مختلف تدریس می‌شود و شما می‌توانید برای مقاصد مختلفی اپلای کنید. ولی  اگر نظر داشته باشید که حتما برای تحصیل در رشته مدیریت کسب و کار الکترونیک ، به دانشگاه بارسلون  اسپانیا بروید یا برای تحصیل در رشته شیمی محض، سوربن فرانسه را انتخاب کنید، کمی کار سخت می‌شود. چون شما خود را محدود به جایی خاص کرده‌اید. برای این کار ،باید وقت و انرژی بیشتری صرف کنید و همواره صبور باشید. . انتخاب بین تحصیل در دانشگاه خیلی خوب در رشته های مختلف یا تحصیل در دانشگاهی خاص در هر رشته‌ای، مساله مهمی هست که دانشجویان باید به آن توجه کنند و تکلیف خود را با آن مشخص کنند. ( کنفرانس بوک را در اینستاگرام دنبال کنید)

4- چهارمین قدم، آیا رسیدن به یک شغل مناسب و اقامت در آن کشور، هدف تحصیل است ؟

اگر هدف شما از تحصیل ، مهاجرت کردن است،  باید به این نکته مهم و اساسی  توجه کنید که هر کشوری  ،مهاجر پذیر نیست. چرا که کشوری مثل مجارستان یا  فنلاند و حتی ژاپن و کره جنوبی و حتی اپر جلوتر برویم کشوری مانند آفریقای جنوبی مهاجر پذیر نیستند و می‌بایستی برای اقامت 5 سال در هر یک از این کشورها کار کنید و مالیات آنرا پرداخت کنید. اما یک کشور مثل  نیوزلند، کاملا  مهاجرپذیر است . نیاز به نیروی تخصصی و عمومی دارد که این امر  شانس شما را برای گرفتن اقامت دائم پس از اتمام تحصیل بالاتر می‌برد. اما اگر هدف از تحصیل، فقط پیدا کردن یک شغل مشخص هست، باید قبل از مهاجارت  با مراکز کاریابی در کشور مقصد، در ارتباط باشید. افرادی که هدف از پذیرش تحصیلی و گرفتن ویزا رو، فقط پیدا کردن شغل می دانند، کار سختی پیش رو دارند، چون باید ریسک های آن کار را در نظر بگیرند. زیرا ممکن است بالجبار چندین ماه بیکار باشید. البته به این موضوع توجه کنید که با ویزای تحصیلی، شما هفته‌ای چند ساعت بیشتر ، اجازه کار نداشته باشید یا اینکه کارفرمایی که پیدا می‌کنید، درخواست تغییر ویزای تحصیلی شما را از تحصیلی به کاری یکساله به اداره مهاجرت کشور مقصد بدهد. در این زمینه، با مراکز کاریابی بین المللی در وزارت کار کشورمان نیز می توانید رایزنی کنید.

5- پنجمین قدم، به غیر از زبان انگلیسی ، نیاز است زبان دیگری یاد بگیریم؟

یاد گرفتن یک زبان دیگر به غیر از زبان انگلیسی، مستقیما” به هدف شما بستگی دارد. اگر عاشق فنلاند و اسپانیا و برزیل هستید، بطور قطع مجبور خواهید شد تا پرتغالی،  فنلاندی  و اسپانیولی را یاد بگیرید. آموختن  این زبان‌ها اصلا سخت و غیر ممکن نیست و شما یا یکسال آموزش در تهران یا مراکز استان‌ها، نسبت به یادگیری این زبان اقدام کنید. یادگیری زبان دیگری مانند روسی یا سوئدی که در دنیا ،مخاطبان زیادی ندارد، فقط و فقط بر اساس هدف تحصیلی شما تعیین می‌شود. بدون شک  آموختن و یادگیری زبان آلمانی و اسپانیولی که زبان صنعت است و صدها میلیون نفر مخاطب در اروپا و آمریکا دارد، از یادگیری زبان روسی یا یونانی که مخاطب کمتری دردنیا دارد خیلی بهتر است.  همواره یادگیری زبان غیر انگلیسی، باید بر اساس نیاز و علایق شما باشد.

6- ششمین قدم، مدارک مورد نیاز چیست؟

در این قدم نیاز است تا مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی را بدانیم. ابتدا به امر گفته شود که مدارک با توجه به سفارت و کشور و دانشگاه و رشته تفاوت دارند و نیاز است به ازای هر یک جداگانه اعلام شود. اما مشخص‌ترین مدارک رو در این قدم براتون آماده کردیم.  دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا  ، معمولا علاوه بر رزومه (CV) و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی خود، باید یک انگیزش نامه و حتی پروپوزال تحقیقاتی نیز درکنار فُرم اپلای خود قرار دهند تا دانشگاه مقصد، با درک بهتر و شفاف‌تری نسبت به ارجاع مدارک تحصیلی آن‌ها به دپارتمان مد نظر آن‌ها اقدام کند. برخی از دانشگاه‌ها نیز به تناسب رشته و کشور، از دانشجو گواهی ارزی، مدارک تخصصی زبان مانند (GRE/GMAT)تافل  را نیز درخواست می‌کنند. البته همه دانشگاه‌ها بدون تردید، توصیه نامه از 2 یا 3 استاد نیز درخواست می‌کنند که باید ضمیمه مدارک شود .

کارشناسی ارشد: Master

  • دکترا: Philosophiae Doctor PHD:
  • انگیزش نامه : statement of purpose
  • پروپوزال تحقیقاتی : Research proposal
  • فُرم اپلای: application form
  • توصیه نامه: Recommendation letter

7- هفتمین قدم، مدرک زبان در چه موارد نیاز است ؟

به این سوال در آینده پاسخ جامع می دهیم. اما به صورت کلی اگر بخواهیم پاسخ بدهیم، باید به این موضوع توجه کنید که اکثر قریب به اتفاق دانشگاه های دنیا، از شما مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل درخواست می کنند تا میزان سواد زبان شما را بسنجند. البته استثنا هم وجود دارد مانند:

  • در دانشگاههای انگلیسی زبان تحصیل کرده باشید، از ارائه مدرک زبان معاف هستید. این استثنا برای افرادی هست که حداقل یک مقطع تحصیلی را در دانشگاهی که زبان رسمی تدریس در آن جا انگلیسی هست، گذرانده باشند و نامه ای دال بر صحت این ادعا از دانشگاه خود به دانشگاه مقصد ارسال کنند.

۲- در دانشگاه‌هایی که زبان رسمی کشور مانند نیوزلند و استرالیا و کانادا، انگلیسی هست، از ارائه مدرک زبان معاف هستید. مهم‌ترین توصیه که همیشه می‌بایستی آویزه گوش خود کنید که آیلتس ۶.۵ همواره در اختیار داشته باشید آن هم از نوع آکادمیک!

8- هشتمین قدم ، کدام قاره را انتخاب کنم؟ اروپا یا آمریکا؟ یا آسیا؟

بسیاری نمی‌دانند به  اروپا (EUROPE) باید بروند یا آمریکا (USA) و یا حتی آسیا (ASIA). تمام این انتخابات بر میگردد به هدف اول شما که کدام رشته و دانشگاه برای شما درجه اهمیت بالاتری دارد. ممکن است برای شما طنزگونه باشد که تعدادی از افراد که آمریکا را برای تحصیل انتخاب نمی کنند، به دلیل مشکلات ویزای خود و خانواده برای سفر به آن کشور هست. تعدادی دیگر نیز  اروپا را بخاطر نزدیک بودن به کشورمان  ایران، انتخاب می‌کنند. تعدادی دیگر  هم آسیا را به اروپا و امریکا ترجیح می‌دهند و مالزی و هندوستان و حتی کشور چین را، در آسیا گزینه بهتری از اروپا و آمریکا با مسائل خاص خود می‌پندارند. به هر حال ،این که کدام بهتر است، دقیقا به شرایط شما و علایق شما و اهداف شما مرتبط می باشد و جواب عمومی و به قولی نسخه کلی برای همه نمی توان پیچید. بعدا در این باره بیش تر صحبت خواهیم کرد.

9- نهمین قدم، بورس تحصیلی را چگونه باید گرفت؟

گرفتن بورس تحصیلی روش پیچیده‌ای ندارد  و آسان‌تر از آن چیزی هست که شما فکرش را بکنید. .  در هر سال هزاران دانشجوی ایرانی با حقوق ماهانه 2 هزار دلار یا ۱۵۰۰ یورو به بالا ، کشورهای اروپایی و آمریکایی گرفته تا سراسر دنیا مشغول به تحصیل می‌شوند. اما اینکه چطور برای بورسیه اقدام کنید و منابع مربوطه کجاست و چه رشته‌ای برای بورس تحصیلی  بهبرای شما بهتر  است و فرصت تحقیقاتی ارائه می‌شود، در کل باید توجه داشت که برخی از دانشگاه‌ها، مانند آمریکا، وقتی دانشجوی دکترا را پذیرش می‌کنند، معمولا با بورسیه تحصیلی همراه هست. اما برعکس در اروپا، حتما باید برای موقعیت‌های (Position) خاصی که بورسیه به آن تعلق گرفته است، Apply کنید و به طور عمومی (General)، به همه کمک هزینه تحصیلی تعلق نمی‌گیرد.

10- دهمین قدم، آیا باید با دانشگاه رایزنی کرد؟

بطور معمول جدای از روادید مشخص قاونی ، احتیاج  به رایزنی با دانشگاه مورد نظر و خاصی، برای Apply کردن  و پذیرش گرفتن نیست. مگر اینکه برای دانشگاه خاصی یا رشته تحصیلی خاصی قصد ادامه تحصیل داشته باشید و انتخاب کنید که قبل از پرداخت هزینه‌های اپلای کردن و ارسال مدارک (Send Documents)، با دانشگاه و به کلامی دیگر با Admission office در ارتباط باشید.

همیشه رایزنی با Graduate Department یک اقدام با ارزش و مفید است که شما را به درک مطلوبی از دانشگاه مورد نظر و رشته تحصیلی که قصد اپلای دارید، می‌رساند. معمولا به دانشجویان توصیه می‌شود که همیشه با این دفتر ارتباط داشته باشید و اطلاعات تکمیلی دریافت کنید. خوبی رایزنی با این بخش دانشگاه‌ها این هست که شما را به مجموعه‌ای از اساتید در رشته مورد نظر شما معرفی می‌کنند و حتی انجمن‌های علمی و دانشجویی ایرانیان در دانشگاه خاص را هم معرفی می‌کنند که در افزایش سطح آگاهی و اطلاعات شما بسیار مهم تلقی می‌شود. معمولا رسم است که دانشجویان دکترا، با اساتید قبل از اقدام برای اپلای رسمی فرایزنی مکاتباتی و حتی چت Skype دارند تا به‌قول Academic ، بتوانند استاد را motivate کنند.
motivate کردن در معنای لغوی یعنی انگیزه ایجاد کردن. یعنی استاد با مصاحبه اسکایپی که انجام می‌دهد ویژگی خاصی در شما ببینید که برایش انگیزه‌ای شود برای قبول شما.


21 قدم برای مهاجرت تحصیلی، قسمت دوم 

کنفرانس بوک

کانال تلگرام کنفرانس بوک

یک دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید...