21 قدم برای مهاجرت تحصیلی 

مهاجرت تحصیلی، رفتن، نرفتن، خوب، بد

قسمت دوم، پایان

کنفرانس بوک ، جستجوگر پیشرفته کنفرانس،برترین وبسایت نهمین جشنواره وب و موبایل ایران در سال 95 از نگاه داوران جشنواره در بخش اطلاع رسانی رویدادها

در قسمت اول، 10 قدم از 21 قدم برای مهاجرت تحصیلی را گفتیم و در این قسمت ، 10 قدم باقیمانده را برای ذکر می‌کنیم.

۱۱- یازدهمین قدم، کدام یک از دانشگاه‌ها رایگان هستند؟ اروپا؟ آمریکا؟ آسیا؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند و نروژ، 100% رایگان است ، در اروپا و البته در آمریکا نیز، پذیرفته‌شدگان مقطع دکترا، به طور کلی و عموما” ، معاف از پرداخت شهریه هستند و بورس تحصیلی دریافت می‌گیرند. البته شانس اندکی برای دانشجویان ارشد برای گرفتن معافیت در پرداخت شهریه در آمریکا نیز وجوددارد اما بسیار اندک است.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، اتریش و سوئیس، در اکثر رشته‌ها یا شاید بگوییم 99% رشته‌ها رایگان است و هیچ‌گونه هزینه‌ای ندارد و تنها یک هزینه ترمیک که چند صد یوروی است را از دانشجو می‌گیرند که نمی‌توان اسم آنرا شهریه نامید. 

دانشگاه‌های آسیایی، معمولا از دانشجو شهریه می‌گیرند اما میزان آن، بسیار کمتر از دانشگاه‌های اروپایی و آمریکای شمالی  است. مثلا اگر در اوکراین، برای تحصیل در پزشکی هزینه هر ترم 3 هزار دلار است و همین رشته در آمریکا و اروپا ممکن است تا 5 برابر افزایش یابد. 

۱۲- دوازدهمین قدم ، چه دانشگاه‌هایی در آمریکا، GRE نیاز ندارند؟

اگر زمان و حوصله کافی برای گرفتن مدرک زبان GRE یا GMAT را ندارید، تعدادی از دانشگاه‌ها در اروپا و آمریکا، نیازی به ارائه این مدرک از دانشجو نیستند. 

۱۳- سیزدهمین قدم، مدرک آیلتس باید آکادمیک باشد یا جنرال؟ 

Academic or General IELTS 

غالب دانشگاه‌ها ، از شما درخواست آیلتس آکادمیک می‌کنند. اگر آیلتس جنرال خواسته شد، معمولا دانشگاه طراز بالایی نیست ومطمئنا” کیفیت و سطح مناسبی ندارد. ولی حتی الامکان شما،  آیلتس آکادمیک را به جنرال انتخاب نمائید.

۱۴- چهاردهمین قدم، محل اقامت دانشجوییم را چگونه انتخاب کنم؟

مساله اقامت و یافتن محل اسکان مناسب برای دانشجو بسیار حائز اهمیت است . متاسفانه تعدادی از دانشجویان، به دلیل گران بودن هزینه اقامت در سوئیس و نروژ نمی‌توانند زندگی کنند. 

۱۵- پانزدهمین قدم، نکات ضروری برای پذیرش تحصیلی

چند نکته برای گرفتن پذیرش تحصیلی بسیار مهم و حائز اهمیت است، از ارتباط با استاد و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی انتخاب دانشگاه و انتخاب رشته و دریافت ویزا و رسیدن به مراحل بعدی، نکات مهم و بسیار ضروری هستند که باید به آن اهمیت ویژه‌ای داد.

۱۶- شانزدهمین قدم، می‌توانم برای همسرم نیز درخواست پذیرش کنم؟

پاسخ آین سوال، بله است. می توان این کار ارا انجام داد اما می‌بایستی اما شرایط خاصی دارد که باید بصوزت جداگانه آن را بررسی نمائید. اما پاسخ بلی است. 

۱۷- هفدهمین قدم، برای دریافت ویزا چه کنیم؟

گرفتن ویزا، روش پیچیده و خاصی ندراد، اما برای افزایش شانس گرفتن ویزا می‌بایستی یکسری نکات را راعایت نمائید. 

۱۸- هجدهمین قدم، اقدام کردن از طریق موسسات اعزام دانشجو کار صحیحی است؟

یک سوال وجود دارد که آیا برای اقدام از طریق موسسات اعزام دانشجو استفاده کنم؟ آیا این موسسات کار صحیح انجام می‌دهند؟ با این فرض که موسسه درستی را که کار درست را انجام می‌دهد و تضمین شده است را انتخاب کردیم به این سوال پاسخ می‌دهیم که موسسات رسمی و دارای مجوز اعزام دانشجو، بر اساس قوانین وزارت علوم، عمل کرده و شرایط و روش‌های خاص خودشان را برای این کار دارند.  تعداد  زیادی از علاقمندان تحصیل در خارج از کشور نیز، از طریق این موسسات اعزام می‌‍شوند. اگر درباره پذیرش اطلاعاتی ندارید و حوصله دنبال کردن آن را هم ندارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات موسسات مجوز دار است. 

۱۹- نوزدهمین قدم، تمدید ویزای تحصیلی چگونه انجام می‌شود؟

ویزای تحصیلی دانشجویان معمولا 3 ماهه تا 9 ماهه استکه با توجه به درخواست دانشجو و دانشگاه سال به سال تمدید می‌شود. هر کشوری، قوانین خاص خود را دارد.

۲۰- بیستمین قدم، آیا  ارز دانشجویی قبل از رفتن تعلق می‌گیرد؟

به کلیه دانشجویانی که شرایط اعلامی در سایت نشا را دارند، ارز دانشجویی تعلق می‌گیرد . برای مشاهده شرایط خود می‌توانید به این وبسایت مراجعه کنید. نشا: سامانه مشارکت دانشجو

۲۱- بیست‌ و یکمین قدم، برای فوق لیسانس اقدام کنم یا دکترا؟

یک سوال بسیار مهمی که  با آن مواجه می‌شوید، فوق لیسانس یا دکترا است؟ برخی  فکر می‌کنند تحصیل در مقطع بالاتر دشوارتر است و اینکه مجددا” دوباره به یک گرایش در رابطه با رشته خود در مقطع کارشناسی ارشد یا همان مقطع بگذرانم. اما این راه همیشه راه خوبی نیست. گاهی اوقات، عدم تناسب لیسانس و فوق لیسانس متقاضی، سبب می‌شود تا در مقطع دکترا پذیرفته نشود و دانشگاه از او می‌خواهد تا اگر خیلی علاقمند به تحصیل در دوره بالاتر هست، یک دوره پایین تر را قبل از ادامه تحصیل بگذراند. 

فرصت طلایی اخذ پذیرش از معتبرترین دانشگاه دولتی ایتالیا در مقاطع ارشد و دکتری با عضویت رایگان در کانال تلگرامی @TNAchannel


21 قدم برای مهاجرت تحصیلی، قسمت اول

کنفرانس بوک

کانال تلگرام کنفرانس بوک

دیدگاه خود را ارسال کنید...